امروز:آبان ۶, ۱۳۹۹

چگونه از گره‌خوردن موهایمان جلوگیری کنیم؛ قسمت اول

فیلم و سریال‌هایی که می‌بینیم می‌تواند بسیار گول زننده باشد، اکثر خانم‌هایی که در فیلم‌های سینمایی دیده می‌شوند با مویی درخشان، صاف و مواج در باد، بدون نگرانی از اینکه موهایشان گره بخورد نشان داده می‌شوند. آیا موهای شما در موقعیت‌های مختلف در هم گره می‌خورد؟ آیا موهایتان از باز شدن و گره نخوردن سر باز می‌زنند؟ تا بحال چند برس و شانه در گره‌های موهایتان شکسته‌اند؟ در مقاله پایین لیستی از کارهایی که می‌توان با استفاده از آن‌ها از گره‌خوردن موهایتان جلوگیری کنید را برایتان نوشته‌ایم. با آذینرو همراه باشید.

گره‌خوردن مو

اکثر خانم‌هایی که در فیلم‌های سینمایی دیده می‌شوند با مویی درخشان، صاف و مواج در باد، بدون نگرانی از اینکه موهایشان گره بخورد نشان داده می‌شوند

 

دلایل گره‌خوردن مو چیست ؟ 

کمبود رطوبت و آب

 

زمانی که رطوبت موهای شما کافی نباشد، موجب شکنندگی و خشک شدن موهای شما می‌شود که در ادامه باعث گره‌خوردن موهای سر می‌شود. خشکی مو باعث می‌شود بدنه بیرونی موهای شما بشکند و در نتیجه ظاهری زشت و آسیب‌دیده به خود بگیرد. کمبود رطوبت مو، باعث رو به زوال رفتن سلامت موهای شما نیز می‌شود. 

خوابیدن با موی باز 

 

خوابیدن بدون بافتن مو یا بستن موهایتان در بالای سر می‌تواند موجب گره‌خوردن شدید موهای شما شود. یکی دیگر از کارهایی که هرگز نباید انجام دهید، خوابیدن با موی خیس است. موی خیس در آسیب‌پذیرترین حالت خود قرار دارد. موهای خیس به دلیل سنگین بودن به راحتی می‌شکنند. گره‌هایی که به دلیل خوابیدن با موهای خیس به وجود می‌آیند دست کمی از کابوس ندارند و باز کردنشان بسیار سخت و طاقت‌فرسا است. 

خوابیدن با موی خیس سبب گره خوردن مو می‌شود

موهای خیس به دلیل سنگین بودن به راحتی می‌شکنند

شانه نکردن مو 

 

برس نزدن روزانه به موهایتان می‌تواند تهدید بسیار جدی برای موهای ظریفتان باشد. شانه نکردن مو در نهایت می‌تواند موجب ایجاد پیچیدگی و گره‌خوردن موهایتان شود. برس نزدن باعث می‌شود چربی کف سرتان همانجا جمع شود و در طول زمان آسیب زیادی به ریشه مو و موهایتان می‌رساند. 

برس نزدن روزانه به موهایتان می‌تواند تهدید بسیار جدی برای موهای ظریفتان باشد

برس نزدن روزانه به موهایتان می‌تواند تهدید بسیار جدی برای موهای ظریفتان باشد

اصلاح نکردن مو به مدت طولانی

 

کوتاه نکردن مو به مدت طولانی باعث ایجاد موخوره و داشتن موهایی خشک و زبر می‌شود. همچنین نوک موهایی که خشک شده‌اند، بسیار شکننده هستند و ظاهری زشت دارند. همچنین مویی که به موخوره دچار شده است هیچ درمانی جز کوتاه کردن ندارد. موخوره باعث خشکی، زبری، شکنندگی و در نتیجه گره‌خوردن موهای شما می‌شود.

 

آسیب دیدن پوست سر

 

شسوار زدن به مدت طولانی و استفاده از حرارت برای شکل دادن به موهایتان می‌تواند موجب آسیب دیدن ساقه، شکستگی و در نتیجه گره‌خوردن موهای شما بشود. زمانی که موهای شما آسیب دیده‌اند، لایه بیرونی آن از بین رفته است و در نتیجه لایه داخلی موهایتان بدون محافظت باقی مانده است. درنتیجه اگر موهایی آسیب دیده دارید، از استفاده از گرما برای حالت دادنشان خودداری کنید.

سشوار عامل گره خوردن مو و آسیب دیدن آن است

اگر موهایی آسیب دیده دارید، از استفاده از گرما برای حالت دادنشان خودداری کنید

 

گره مو ترسناک به نظر می‌آید، نه ؟ خوشبختانه چند راه حل ساده و قابل انحام وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید از شر موهای گره‌خورده خلاص شوید. به خواندن ادامه دهید تا آنها را با شما مرور کنیم. 

 

چگونه از گره مو خلاص شویم؟ 

از نرم‌کننده استفاده کنید. 

 

شامپو زدن و شستن موها به تنهایی برای نرم کردن مو کافی نیست. همیشه بعد از دوش گرفتن و شستن مو از نرم کننده و مرطوب کننده مو استفاده کنید. این کار باعث می‌شود برس  و شانه مو به راحتی در موهای شما حرکت کند و ریشه موهایتان زمانه شانه کشیدن کمتر اذیت شود. نرم‌کننده موهای شما را لطیف می‌کند و شاخه‌های خشک مو را طی زمان ترمیم می‌کند. بهترین طریقه مصرف نرم کننده اینطور است که بگذارید حداقل چند دقیقه قبل از شستن روی سر شما بماند. 

استفاده از نرم کننده برای جلوگیری از گره‌خوردن مو

نرم کننده موهای شما را لطیف می‌کند و شاخه‌های خشک مو را طی زمان ترمیم می‌کند

از شانه‌ای با دندانه‌های فاصله‌دار استفاده کنید. 

 

بهتر است از شانه‌های دندانه موشی و ریز برای مرتب کردن موهای خود استفاده نکنید، مخصوصا استفاده کردن از شانه‌های ریز برای موهای گره خورده اصلا توصیه نمی‌شود. در عوض از شانه‌های دندانه بزرگ برای باز کردن موی گره‌خورده استفاده کنید که موهایتان در زمان شانه کردن کشیده نشود. همچنین در نظر داشته باشید برای شانه کردن از پایین موهای خود شروع کنید و سمت بالا بروید. 

برای موی گره خورده شانه دندانه دار توصیه می‌شود

شانه‌های ریز برای موهای گره خورده اصلا توصیه نمی‌شود

از محصولات ضدگره استفاده کنید.

 

محصولاتی مانند اسپری‌ها، سرم‌ها و نرم‌کننده‌های گره باز کن مو می‌توانند برای باز کردن موهای خشک و گره‌خورده شما بسیار موثر باشند. این محصولات موهای خشک و زبر را لطیف و نرم کرده است و در نتیجه موج و پیچیدگی مو را برطرف می‌کنند. اگر با مشکلات عمده و سنگین گره مو دست و پنجه نرم می‌کنید، مقداری کمی از این محصولات می‌تواند کمک شایانی به گره‌های موهای شما بکند. با استفاده از این محصولات، کمی ماساژ مو و شانه کردن موهایتان و همچنین باز کردن گره‌های مویتان با دست می‌توانید از شر گره مو خلاص شوید. 

مواد طبیعی که می‌توانند از گره‌خوردن مو جلوگیری کنند

کمی ماساژ مو و شانه کردن موهایتان و همچنین باز کردن گره‌های مویتان با دست می‌توانید از شر گره مو خلاص شوید

استفاده از ماسک مو 

 

استفاده هفتگی از ماسک مو، بافت موهای شما را به طرز شگفتآوری بهبود می‌بخشد. ماسک مو توانایی مرطوب کردن و لطیف کردن ریشه مو را دارد و موهای گره خورده را نرم و لطیف می‌کند. یکی از موثرترین و بهترین مواد مورد استفاده برای نرم کردن موهایتان ترکیب “ماست، عسل و روغن بادام” است. این سه ماده را باهم ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را روی موهای خشک خود بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه بشویید. پس از گذشت چند هفته می‌توانید تغییر را در موهای خود حس کنید. اگر استفاده از ماسک برای شما زیادی وقت گیر است شما می‌توانید با اضافه کردن آبلیمو به دو لیوان آب و ماساژ دادن موهایتان با این ترکیب موهایتان را طی چند روز نرم و لطیف کنید. 

ماسک مو راهی برای خلاصی از گره‌خوردن مو

ماسک مو توانایی مرطوب کردن و لطیف کردن ریشه مو را دارد و موهای گره خورده را نرم و لطیف می‌کند

 

موهایتان را چرب نگه دارید. 

 

برای اینکه بتوانید موهایتان را مرطوب و سالم نگه دارید، باید طبق یک برنامه مشخص موهایتان را چرب کنید. روغن نارگیل طبیعی می‌تواند ماده‌ مناسبی برای عشق ورزیدن به موهایتان باشد. کمی روغن نارگیل گرم را روی موهای خشک خود ماساژ بدهید و تماشا کنید که چطور پس از مدت کوتاهی این روغن برای موهایتان معجزه میکند. این حقه برای تمام موها جوابگو است. برای گرفتن نتیجه طولانی مدت و ماندگار، روغن نارگیل را با روغن زیتون و روغن جوجوبا ترکیب کنید و استفاده کنید. این ترکیب شما را از شر گره‌های مو خلاص می‌سازد. 

روغن نارگیل با چرب کردن مو از گره‌خوردن آن جلوگیری می‌کند

روغن نارگیل طبیعی می‌تواند ماده‌ مناسبی برای عشق ورزیدن به موهایتان باشد

 

در مقاله بعدی ادامه روش‌های لازم برای خلاص شدن از گره‌خوردن مو را با هم بررسی می‌کنیم، پس با آذینرو همراه باشید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *