امروز:دی ۲۶, ۱۳۹۹

چگونه از گره‌خوردن مو‌هایمان جلوگیری کنیم؛ قسمت دوم

در مقاله قبلی با عنوان چگونه از گره‌خوردن موهایمان جلوگیری کنیم؛ قسمت اول، درمورد دلایل گره‌خوردن مو صحبت کردیم و چندتا از راه‌های جلوگیری از گره‌خوردن آن را مورد بررسی قرار دادیم. ولی راه‌های نگه‌داری و جلوگیری از گره‌خوردن مو همچنان ادامه دارد و ما قصد داریم در این مقاله بصورت کامل‌تر ادامه مبحث قبلی را پیش بگیریم.

در ادامه راه‌های جلوگیری از گره‌خوردن موها به موارد زیر می‌پردازیم:

از آب سرد برای شست‌و‌شو استفاده کنید

شستن مو با آب سرد کاری بسیار ساده اما موثر است. در آخرین مراحل دوش گرفتن، موهای گره خورده خود با آب سرد بشویید تا جلوی شکسته شدن موهایتان را بگیرید. اینکار همچنین موهای خشک و زبر شما را ترمیم می‌کند. 

شست‌وشو موها با آب سرد

شستن موها با آب سرد موهای خشک و زبر شما را ترمیم می‌کند

از گرما برای حالت دادن موهای خود استفاده نکنید

استفاده لوازمی که بر پایه گرما موهای شما را حالت می‌دهند، مثل سشوار، اتوی مو و فرکننده مو می‌توانند تاوان سنگینی برای موهای ظریف شما داشته باشند. استفاده از این وسائل موهای شما را خشک می‌کند، که خشک شدن مو نتیجه گره‌خوردن موها را دارد. برای اینکه از این مساله جلوگیری کنید، حدالامکان از این وسائل استفاده نکنید یا اگر هم می‌کنید درجه دما را روی پایین‌ترین حالت ممکن قرار دهید تا ضرر کمتری به موهای شما وارد شود. همچنین می‌تواند با استفاده از روغن موهای ضد حرارتی برای کمتر کردن آسیب واردشده به موهایتان استفاده کنید. 

برای جلوگیری از گره‌خوردن مو از سشوار استفاده نکنید

استفاده لوازمی که بر پایه گرما موهای شما را حالت می‌دهند، ممکن است تاوان سنگینی برای موهای ظریف شما داشته باشند

از حوله به آرامی استفاده کنید 

اینکه بلافاصله بعد از حمام با ماساژ دادن و مالیدن حوله به موهایتان آن را خشک کنید، می‌تواند باعث ریزش تعداد بسیار زیادی از موها و شکستن موهای روی سرتان شود. همچنین این کار باعث لطمه خوردن به ریشه مو نیز می‌شود که نتیجه آن موخوره و موی زبر می‌باشد. در عوض برای خشک کردن موهایتان، حوله را آرام روی موهایتان فشار دهید تا آب را به خود جذب کند. حوله‌های میکروفیبر بهترین انتخاب برای این کار هستند. 

خشک کردن موها با حوله

برای خشک کردن موهایتان، حوله را آرام روی موهایتان فشار دهید تا آب را به خود جذب کند

از موهایتان در زمان خواب مراقبت کنید 

همانطور که بدنتان نیاز به استراحت دارد، همچنین موهای حساس شما نیز احتیاج دارد استراحت کند. شاید یک روبالشتی ابریشم که آسیبی به مو نمی‌رساند و از گره‌خوردن موهای شما جلوگیری می‌کند انتخاب خیلی مناسبی باشد. از استفاده از روبالشتی‌های پنبه خودداری کتید، زیرا بافت زبر آنها موی شما را خشک کرده و می‌شکاند. 

رو بالشی شما در گره‌خوردن موی شما نقش مهمی دارد

انتخاب بالش مناسب در گره‌خوردن موهایتان نقش مهمی دارد

از محصولاتی که الکل در آن بکار رفته است استفاده نکنید. 

با اینکه محصولات موی زیادی هستند که ادعا میکنند از مواد طبیعی برای ساختشان استفاده شده است، اما بسیار حیاتی است که  محصولاتی بخریم که واقعا از مواد اولیه طبیعی و مناسب برای ساخت محصولاتشان استفاده کرده‌اند، خصوصا محصولات مویی که در آن الکل استفاده نشده است. الکل ساقه موی شما را خشک می‌کند و همچنین بافت پوست سر شما را آسیب‌پذیر می‌کند که این مساله منجر به خشکی و شکستی موهای شما می‌شود. بنابراین حواستان را جمع کنید که از محصولاتی استفاده کنید که الکل در آن‌ها بکار نرفته باشد. 

نکات بالا برای جلوگیری از گره‌خوردن موهایتان بود، اما شاید شما در حال حاضر مویی گره خورده داشته باشید و نیاز به راهکارهایی پس از گره‌خوردن مو داشته باشید. اگر مویتان گره‌خورده است و نمی‌دانید چطور از گره مو خلاصی پیدا کنید به خواندن ادامه دهید. 

راهکارهایی برای ترمیم موی گره‌خورده: 

 

  • همیشه قبل از استفاده از برس، از انگشت‌هایتان برای باز کردن گره‌های مو استفاده کنید. این کار تعداد گره‌های مو را کمتر میکند در نتیجه پروسه شانه کردن کمتر دردناک خواهد بود. 
  • قبل از شروع کردن به باز کردن گره‌های مو، موهایتان را دسته‌بندی کنید، این کار روند کارتان را خیلی ساده‌تر خواهد کرد. 
  • هر سه ماه یک بار موهایتان را کوتاه کنید تا از موخوره جلوگیری کنید. 
  • شانه کردن موهای خیس موجب ریزش موی شدید می‌شود، هرگز اینکار را نکنید. در عوض زمانی که از حمام بیرون می‌آیید با استفاده از دستان خود گره‌های موی خود را بگشایید. 
  • از محصولات حالت‌دهنده مو که روی مو می‌مانند استفاده نکنید، زیرا باعث خشکی و گره‌خوردن موی شما می‌شوند. 
  • حتما بعد از شستن موی خود از نرم‌کننده مو استفاده کنید. این کار نه تنها باز کردن گره مو را برای شما راحتتر می‌کند بلکه زبری موی شما را هم کم می‌کند. 
  • از ماسک‌های خانگی حاوی عسل و ماست برای نرم کردن موهایتان استفاده کنید. 
  • زمان بیرون رفتن از خانه از شال یا کلاه برای مراقبت کردن از موهایتان مقابل آفتاب استفاده کنید. 
  • یک ساعت قبل از شستن مو با شامپو، آن را با روغن طبیعی چرب کنید. 
راه‌کارهای برخورد با موی گره‌خورده

از انگشت‌هایتان برای باز کردن گره‌های مو استفاده کنید

ترمیم موهای خشک گره خورده : 

رهایی از می خشک گره‌خوره بسیار سخت و دردناک است. قبل از شروع کردن کار باز کردن گره‌های موهای خشک، موهایتان را با سرم یا محصولات نرم کننده آغشته کنید تا این کار را راحتتر انجام دهید. 

 

ترمیم گره‌هایی که با محصولات حالت دهنده درست شده‌اند:

استفاده مفرط و زیادی از اسپری مو یا ژل حالت دهنده مو می‌تواند موهای شما را زبر کرده و گره‌های باز نشدنی در موهای شما به جای بگذارد. برای رهایی از زبری مو و گره‌ها، ابتدا موی خود را با روغن چرب کنید. این کار به نرم کردن موی خشک شده شما کمک شایانی می‌کند. روغن را در محدوده گره خورده به آرامی ماساژ دهید و با شانه کردن مو گره‌ها را باز کنید. 

ترمیم گره‌های موهای خیس: 

زمانی که موهایتان خیس است، قبل از باز کردن گره‌هایتان از سرم مو (برای مثال روغن آرگان) استفاده کنید و سپس گره‌های مو را با استفاده از دست باز کنید. هیچ وقت از شانه برای باز کردن گره‌های موهای خیس استفاده نکنید. 

شانه کردن موی خیس از عوامل گره‌خوردن مو

هیچ وقت از شانه برای باز کردن گره‌های موهای خیس استفاده نکنید

باز کردن گره مو کاری دشوار و دردناک است! میتواند اینطور نباشد. از راهکارهایی که بالاتر برایتان گفتیم استفاده کنید و خودتان مشاهده می‌کنید که بعد از چند وقت با این مشکل سر و کله نمی‌زنید. بخش نظرات ما همیشه برای شنیدن نظرات و پیشنهادات شما باز است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *