امروز:مهر ۸, ۱۳۹۹

عطر و ادکلن و چند روش برای ماندگاری بیشتر آن

 

مطمئنا شما هم این تجربه را داشته‌اید که از بین دوستان یا آشنایانتان کسی بوده که همیشه با یک عطر یا ادکلن مشخص شناخته شود و هرجا آن ادکلن به مشامتان می‌رسد یاد همان شخص خاص میفتید. و شاید برایتان سوال باشد که چرا عطری که من استفاده می‌کنم همانقدر ماندگاری ندارد؟ اگر به شما بگویم که تمام مدت داشته‌اید به اشتباه از عطرتان استفاده می‌کردید، احتمالا باورتان نمی‌شود. چیزی که تمام مدت در فیلم‌ها و تبلیغات و عطر فروشی‌ها می‌بینید لزوما درست نیست. ولی اگر ادکلن را روی مچ دست خود اسپری می‌کنید و سپس آن را به هم می‌مالید مطمئن باشید که تا حالا داشتید اشتباه می‌کردید!  با مالیدن دست‌هایتان به یکدیگر باعث خراب شدن نت‌های اولیه عطر می‌شوید، که یعنی بوی آن دیگر آن‌طور که باید دوام نمی‌آورد.

تعداد زیادی عطر روی میز

شاید برایتان سوال باشد که چرا عطری که من استفاده می‌کنم همانقدر ماندگاری ندارد؟

درک می‌کنیم که پیدا کردن ادکلن مورد علاقه کار سخت و پرهزینه‌ای است پس عجیب نیست که نخواهید یک قطره آن را هم هدر دهید. در این مقاله ما ۹ نکته مهم به شما معرفی می‌کنیم که به ماندگاری بیشتر ادکلن شما کمک کند. فقط برای شروع وقتی عطری را روی پوستتان اسپری می‌کنید بگذارید همانجا بماند، بهش ضربه نزنید! با آذینرو همراه باشید.

تصویر هرم بویایی عطر به رنگ بنفش

هر ادکلن از سه نت ساخته شده است، نت اولیه، که همان اولین رایحه‌ای است که هنگام اسپری کردن احساس می‌کنید. نت میانی، که بعد از ۱۵ دقیقه قابل تشخیص است، و نت پایه (قوی‌ترین رایحه) که تا ساعت‌ها باقی می‌ماند.

نت یا اسانس عطر چیست؟

صحبت از ادکلن که می‌شود یکی از مهمترین مشخصه‌ها لایه‌های مختلف ادکلن است. به  طور معمول هر ادکلن از سه نت ساخته شده است، نت اولیه، که همان اولین رایحه‌ای است که هنگام اسپری کردن احساس می‌کنید. نت میانی، که بعد از ۱۵ دقیقه قابل تشخیص است، و نت پایه (قوی‌ترین رایحه) که تا ساعت‌ها باقی می‌ماند. که البته ماندگاری آن به رعایت این موارد بستگی دارد:

  • ابتدا پوستتان را مرطوب کنید: عطری که روی پوست چرب اسپری می‌شود ماندگاری بالاتری دارد، پس یادتان باشد قبل از اینکه عطرتان را استفاده کنید پوستتان به اندازه کافی آماده و مرطوب باشد. بهتر است از یک لوسیون بی بو استفاده کنید در غیر این صورت بوی آن با نت‌های عطر شما ترکیب می‌شود و رایحه آن تغییر می‌کند.
شخصی در حال اسپری کردن عطر روی دست

عطر روی پوست مرطوب بهتر می‌ماند

  • محل اسپری کردن ادکلن را بدانید: اگر عطر را در نواحی گرم بدنتان اسپری کنید؛ رایحه آن تندتر و ماندگاری‌اش بیشتر می‌شود. درواقع بهتر است آن را روی نواحی نبض‌دار بدنتان مثل مچ دست، آرنج، گردن، سینه، پشت زانو، قوزک پا و پشت ساق اسپری کنید. نقاط فشار بدن به طور طبیعی از خود گرما ساتع می‌کنند که باعث تبخیر ادکلن از روی پوست می‌شود و پخش آن می‌شود.
  • به نقاط فشار بدنتان وازلین بزنید: همان‌طور که گفتیم، عطر روی پوست‌های چرب و نمدار بهتر دوام می‌آورد. پس پیشنهاد می‌کنیم مقداری وازلین به روی نقاط نبض‌دار بدنتان بمالید تا ماندگاری عطر بیشتر شود.

چرب کردن پوست، روش موثری برای زیاد کردن ماندگاری عطر است!

  • هرچقدر عطر ملایم‌تر باشد، ماندگاری کمتری دارد: رایحه‌های معطری چون مرکبات و یاس به دلیل ساختار مولکولی کوچکتر، سریع‌تر تبخیر می‌شوند. در حالی‎که روایحی چون چوب و مشک مدت بیشتری روی پوست می‌مانند. این نکته شاید در هنگام خرید عطر خیلی به دردتان بخورد.
  • بعد از حمام عطر بزنید: اگر در حالیکه پوستتان هنوز نم‌دار است عطر بزنید، رایحه آن روی پوستتان محبوس شده و مدت بیشتری دوام می‌آورد-در ضمن لکه آن هم دیگر روی لباستان نمی‌ماند!
دختری با لباس بنفش در حال زدن عطر به پوست

عطر هر چقدر ملایم‌تر باشد ماندگاری کمتری خواهد داشت

  • عطر را روی برس مویتان اسپری کنید: اگر کمی ادکلن روی برس خود اسپری کنید رایحه‌اش در لا به لای موهایتان پخش می‌شود و موی شما تمام روز معطر می‌ماند. در ضمن دیگر لازم نیست نگران خشکی یا آسیب ناشی از اسپری مستقیم عطر روی موهایتان باشید.
  • لوسیون مخصوص خودتان را بسازید: اگر دوست دارید لوسیون اختصاصی خودتان را بسازید کافیست چند قطره از عطر مورد نظرتان را داحل لوسیون بدون بو بریزید و خوب تکان دهید. در واقع این لوسیون فرقی با لوسیون معطر ادکلن خودتان ندارد تنها کمی اقتصادی‌تر است!
  • نکته دکوری: یک دستمال کاغذی را به عطر مورد علاقه خود آغشته کنید و روی لباس‌های کمدتان قرار دهید. این کار باعث می‌شود لباس‌هایتان عطر خوبی بگیرند و هرجایی که بروید شما را با عطر خودتان بشناسند.
  • عطرهایتان را در یک محیط خنک و تاریک نگه دارید: اگر بطری عطرتان را در جای گرم و مرطوب نگه دارید، گرما باعث آسیب رسیدن به ساختار مولکولی و خراب شدن کیفیت اصلی عطر می‌شود. پس حواستان باشد که عطرهایتان را در حمام یا در معرض نور مستقیم خورشید نگه‌داری نکنید. در عوض آن را رد محیطی تاریک و خنک درون جعبه نگه‌دارید.

اگر عطر موردعلاقه‌ای دارید خوشحال می‌شویم که سلیقه خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *