امروز:آبان ۶, ۱۳۹۹

شوره سر و اثرات آن روی پوست

شوره سر مشکلی است که شاید بیشتر ما با آن در حال سروکله زدن باشیم، مشکل شوره سر شاید همیشه با ما همراه باشد. مساله‌ای که می‌تواند اوضاع را برای کسی که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند بدتر کند، این است که اثرات مخرب شوره تنها بر پوست سر نیستند. محققان در سال‌های اخیر فهمیده‌اند که شوره سر پس از مدتی اثرات مخربی را بر روی پوست صورت نیز می‌گذارند. پوست خشکی که شما دور ابروهای خود یا اطراف بینی خود حس می‌کنید، پوست خشک نیست، بلکه در اصل شوره صورت است. 

معظل شوره سر

اثرات مخرب شوره سر تنها به سر محدود نمی‌شود.

در مقاله امروز تلاش می‌کنیم حقایقی در رابطه با شوره سر و تاثیرات آن بر روی پوست صورت را با شما به اشتراک بگذاریم، با خواندن این مقاله شما اطلاعات نسبتا جامعی در رابطه با با این مشاله و اینکه این پدیده مخرب چطور و کجا پخش می‌شوند و روی پوست تاثیر می‌گذارند و شما چگونه می‌توانید از شر آنها خلاص شوید، بدست خواهید آورد. چون اگر در رابطه با این مساله خارش‌زا و غیرقابل تحمل صحبت نکنیم، راه حلی نیز برای آن پیدا نمی‌کنیم، نه؟ پس با ما همراه باشید. 

 

شوره سر چگونه و کجاهای پوست پخش می‌شود؟ 

تاثیرات شوره بر روی پوست شما وابسته به نوع پوست شما و خشک یا چرب بودن پوست صورتتان است. هر پوست قرمز، چرب، خشک یا حتی پوسته پوسته شده بین دو ابروی شما یا گوشه‌های بینی شما می‌تواند حاصل وجود شوره‌های سمج سر شما باشد. همچنین اگر شوره سر به موقع درمان نشود می‌تواند موجود چرب شدن، پوسته پوسته شدن و حتی قدری سوختن پوست در قسمت بالایی کمر و سینه شما بشود.

تاثیر شوره سر روی پوست صورت

پوسته پوسته شده بین دو ابروی شما یا گوشه‌های بینی شما می‌تواند حاصل وجود شوره‌های سمج سر شما باشد.

یکی دیگر از تاثیرات مخرب شوره بر پوست و زندگی روزمره خارش و حساسیت‌های پوستی و حتی در موارد وخیم کهیر است. این اتفاق امکان دارد از پوست سر شروع شده و گردن و پس از آن سینه و قسمت بالایی کمر گسترش یابد. همچنین وجود پوست خشک و قرمز در قسمت پشتی گوش و حتی روی گوش‌های شما هم می‌تواند به دلیل شوره باشد. 

 

چگونه از شر شوره سر خلاص شویم ؟ 

مطالعات نشان می‌دهد با وجود پیشرفت بشر در همه زمینه‌ها هنوز راهی برای درمان شوره سر توسط پزشکان یافت نشده است. البته با همه این وجود، راه‌های زیادی پیدا شده‌اند که می‌تواند جلوی شیوع آن را بگیرند یا حتی در برخی موارد درمان موثری برای شوره باشند و راه دوباره ظاهر شدن شوره بر روی پوست سر را ببندند. 

درمان شوره سر

هنوز درمان موثری برای شوره سر کشف نشده است.

درمان شوره سر اگر به موقع و در مراحل اولیه آغاز نشود، میتواند منجر به مشکلاتی پوستی همچون پوسته پوسته شدن فضای میان ابروها، پیشانی، ابروها، کناره‌ها و گوشه بینی و حتی چانه شما بشود. هرچند این اتفاق اختلالی در زندگی روزمره شما ایجاد نمی‌کند و مشکلی شایع در میان انسان‌ها است و راه و درما‌ن‌های خاص و موثری دارد. 

 

چه می‌دانیم و چه کاری می‌توان کرد 

بسیاری از ما فکر می‌کنیم مشکل شوره سر را با استفاده از صابون‌ها، شامپوها و نرم کننده‌های به خصوص می‌توان حل کرد، که این تفکری غلط است و حتی در بسیاری موارد این کار می‌تواند باعث بدتر شدن مشکل شوره سر بشود. 

بایدها و نبایدهای شوره سر

بایدها و نبایدهای مبارزه با شوره سر

 • در بسیاری از موارد، پوست آلوده به شوره حساس شده و احتیاج به مراقبت ویژه دارد.
 • صابون‌های سخت و قوی، و همچنین شستن مکرر پوست سر موجب می‌شود پوست شما خشک و آسیب‌پذیر شود.
 • محصولات ضدپیری و ضدجوش نیز باعث ایجاد سوختگی بیشتر در قسمت‌های آسیب‌دیده پوست می‌شود. 
 • استفاده زیاد و بیجا از مرطوب‌کننده پوست باعث ترمیم پوست خشکی زده نمی‌شود، زیرا که پوست مورد نظر “پوست خشک” نیست بلکه به دلیل وجود شوره و جوش به این وضع دچار شده است. 
 • برای مراقبت از پوست آسیب دیده بهتر است از محصولات سبک و ملایم که به پوست آسیب نمی‌رسانند استفاده کنید. 
 • استفاده از پاک کننده‌های پوست که کنترل‌کننده میزان شوره موجود در پوست است، بهترین و موثرترین راه درمان است. 
 • همچنین متخصصین پاک کننده‌های حاوی آنتی بیوتیک سولفا و صابون‌های پریتیون زینک را برای مصرف توصیه می‌کنند. 

 

راه حل خلاص شدن از پوسته‌های روی گوش، صورت، سینه و کمر 

 

 • از پاک کننده‌های غیر صابونی حداقل روزی یک یا دوبار برای صورت استفاده کنید. 
 • روزانه یک بار، به مدت ۲ تا ۴ هفته از پماد سیکلوپینوکس یا کتوکونازول استفاده کنید. 
 • روزانه دو بار، به مدت ۲ تا ۴ هفته از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. 
 • همچنین استفاده از داروهای حاوی کلسی نئورین نیز برای درمان موثر است. 

خلاصی از پوسته‌های سر

البته با وجود راه‌های پیشنهادی بالا، بهترین کار این است که با دکتر پوست خود برای برطرف کردن مشکلات پوستیتان مشورت کنید. استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک در موارد حاد می‌تواند به شما کمک کند درمان سریع‌تر و موثرتری را تجربه کنید. سعی کنید از استرس دور بمانید، از محصولات شیمیایی کمتر استفاده کنید و غذای سالم بخورید! و اگر دوست داشتید در قسمت کامنت‌ها نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *