امروز:فروردین ۱۴, ۱۳۹۹

۸ غذای مناسب برای کاهش وزن و چربی‌سوزی

همه کالری‌ها با هم برابر نیستند. غذاهای مختلف ساز و کارهای مختلفی در بدن شما طی می‌کنند و به شدت می‌توانند تاثیر متفاوتی روی گرسنگی، هورمون‌ها و مقداری کالری‌ای که می‌سوزانید داشته باشند. با آذینرو همراه باشید تا ۸ مورد از بهترین غذاهایی که مناسب چربی‌سوزی و کاهش وزن هستند را به شما معرفی کنیم:

تخم‌مرغ

درسته یک زمانی همه از خوردن تخم‌مرغ به دلیل داشتن کلسترول زیاد می‌ترسیدیم، ولی اکنون اوضاع تغییر کرده است. گرچه مصرف زیاد تخم‌مرغ میزان کلسترول بد “ال دی ال” را در بعضی افراد بالا می‌برد، با این حال هنوز یکی از بهترین غذاها برای کاهش وزن محسوب می‌شود. میزان پروتئین و چربی موجود در تخم‌مرغ زیاد است و بسیار سیرکننده است.

در تحقیقی که بر روی ۳۰ زن دارای اضافه وزن انجام شده بود معلوم شد خوردن تخم‌مرغ در صبحانه به جای شیرینی باعث ایجاد احساس سیری بیشتر و کاهش میل به غذا در ۳۶ ساعت آینده می‌شود.

تخم‌مرغ غذای به شدت مغذی می‌باشد و خوردن آن در رژیم غذایی کنترل شده بسیار مفید است. نکته جالب این است که تقریبا همه مواد مغذی درون زرده تخم مرغ وجود دارند!

تخم مرغ آب‌پز به کاهش وزن کمک می‌کند

میزان پروتئین و چربی موجود در تخم‌مرغ زیاد و بسیار سیرکننده است

 

سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز شامل کلم، اسفناج و چغندر می‌شوند. این سبزیجات دارای خواص زیادی هستند که مناسب کاهش وزن می‌باشد، مثلا کالری و قند کمی دارند و غنی از فیبر هستند. خوردن این نوع سبزیجات بهترین راه افزایش حجم غذا بدون افزایش مقدار کالری آن است. تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی با ذخیره انرژی کم باعث می‌شوند شخص به طور کلی کالری کم‌تری مصرف کند.

نقش سبزیجات برگ سبز در کاهش وزن

خواص زیاد این سبزیجات مانند کالری و قند کم مناسب کاهش وزن می‌باشد

 

ماهی سالمون

ماهی‌های چرب مانند سالمون بسیار مقوی بوده و شما را تا ساعت‌ها  سیر نگه می‌دارند و به نسبت کالری کمتری هم دارند. ماهی سالمون سرشار از پروتئین‌های مقوی، چربی‌های سالم و دیگر مواد مغذی است. ماهی و اکثر غذاهای دریایی همگی از مقدار قابل توجهی ید برخوردارند. تحقیقات نشان می‌دهند اکثر افراد مقدار ید لازم برای بدنشان را تامین نمی‌کنند.

ماهی سالمون همچنین سرشار از اسید چرب امگا ۳ می‌باشد که از التهاب که یکی از دلایل بیماری‌های متابولیسمی و چاقی می‌باشد جلوگیری می‌کند.

نقش ماهی سالمون در کاهش وزن

ماهی سالمون سرشار از پروتئین‌های مقوی، چربی‌های سالم است

 

گوشت قرمز و سینه مرغ

نام گوشت کمی بد در رفته است! گرچه گوشت فراوری شده بهداشتی نیست، اما تحقیقات نشان می‌دهد گوشت غیر فراوری شده خطر ابتلا به دیابت یا بیماری‌های قبلی را افزایش نمی‌دهند. حقیقت این است که گوشت به دلیل داشتن پروتئین زیاد برای کاهش وزن بسیار مفید است. پروتئین یکی از بهترین مواد مغذی است و داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین به شما کمک می‌کند روزانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ کالری بیشتری بسوزانید. تحقیقات نشان می‌دهد اگر مصرف پروتئین روزانه‌تان را ۲۵ درصد افزایش دهید میزان اشتهای شما تا ۶۰ درصد کاهش یافته، میل به خوردن غذاهای نیمه شب در شما نصف شده و باعث کاهش وزن تقریبا ۰٫۴۵ کیلوگرم در هفته می‌شود.

نقش گوشت قرمز در کاهش وزن

پروتئین یکی از بهترین مواد مغذی است و داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین به شما کمک می‌کند روزانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ کالری بیشتری بسوزانید

 

سیب‌زمینی آب‌پز

به نظر می‌رسد که سیب‌زمینی طرفدار زیادی ندارد. گرچه سیب‌زمینی خواصی دارد که آن را برای کاهش وزن و بهبود سلامتی بسیار مناسب می‌کند. سیب زمینی سرشار از پتاسیم است، ماده مغذی‌ای که در بدن خیلی از افراد به مقدار کافی وجود ندارد و نقش مهمی در فشار خون ایفا می‌کند. اگر سیب زمینی آب‌پز را مدتی بگذارید تا خنک شود، مقدار زیادی نشاسته مقاوم تولید می‌کند. این ماده که ساختار فیبر مانندی دارد دارای خواص زیادی می‌باشد که یکی از آن‌ها کاهش وزن است.

نقش سیب زمینی آب‌پز در کاهش وزن

سیب‌زمینی خواصی دارد که آن را برای کاهش وزن و بهبود سلامتی بسیار مناسب می‌کند

 

ماهی تن

ماهی تن غذایی کم کالری و حاوی مقدار زیادی پروتئین است. از آنجایی که ماهی است مقدار چربی کمی هم دارد. این ماده غذایی در بین بدن‌سازهایی که در حال چربی سوزی هستند بسیار پرطرفدار است، چرا که راه مناسبی برای افزایش پروتئین دریافتی و پایین نگه داشتن چربی و میزان کالری است. اگر قصد دارید میزان پروتئین مصرفی را افزایش دهید از ماهی تنی استفاده کنید که در داخل قوطی آن به جای روغن آب است.

نقش ماهی تن در کاهش وزن

این ماده غذایی در بین بدن‌سازهایی که در حال چربی سوزی هستند بسیار پرطرفدار است

 

سوپ

همانطور که در بالا اشاره کردیم رژیم‌های غذایی که ذخیره انرژی کمتری دارند کالری کمتری را وارد بدن ما می‌کنند. بیشتر غذاهایی که ذخیره انرژی پایینی دارند غذاهای آب‌دار مثل سبزیجات و میوه‌ها هستند. ولی راه دیگری که وجود دارد این است که به غذای خود آب اضافه کنید، مثل سوپ.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند اگر غذایی که می‌خورید را در قالب سوپ مصرف کنید، باعث می‌شود کمتر احساس گرسنگی کرده و کالری کمتری وارد بدنتان شود.

نقش سوپ در کاهش وزن

بیشتر غذاهایی که ذخیره انرژی پایینی دارند غذاهای آب‌دار مثل سبزیجات و میوه‌ها هستند

 

آووکادو

آووکادو میوه استثنای‌ای است. در حالی‌که بیشتر میوه‌ها سرشار از کربوهیدرات هستند آووکادو حاوی مقدار زیادی چربی سالم است. این میوه سرشار از اسید اولئیک اشباع نشده است، همان چربی مفیدی که در روغن زیتون وجود دارد. با اینکه این میوه بیشتر از چربی ساخته شده است، مقدار زیادی آب و فیبر در آن وجود دارد که باعث می‌شود دخیره انرژی آن پایین‌تر از چیزی باشد که فکر می‌کنید.

نکته دیگر این که آووکادو ترکیب مناسبی با سالاد محسوب می‌شود، چرا که تحقیقات نشان داده است چربی موجود در آووکادو می‌تواند جذب آنتی‌اکسیدان کاروتنوئید از سبزیجات را ۲٫۵ تا ۱۵ برابر افزایش دهد.

نقش آووکادو در کاهش وزن

آووکادو مقدار زیادی آب و فیبر در آن وجود دارد که باعث می‌شود دخیره انرژی آن پایین‌تر از چیزی باشد که فکر می‌کنید

 

پیدا کردن غذاهای سالم برای یک رژیم غذایی کاهش وزن کار ساده‌ای است. غذاهایی که ما معرفی کردیم مانند ماهی و  سبزیجات و میوه‌ها، غالبا غذاهای کاملی هستند، گرچه غذاهای فراوری شده زیادی وجود دارد که انتخاب‌های بدی محسوب نمی‌شوند همچون: ماست پروبیوتیک، روغن زیتون خالص و بلغور جو. در کنار میانه‌روی و ورزش‌های منظم، خوردن این غذاهای مقوی راه یک زندگی سالم و موفق را برای شما هموارتر می‌کند.

 

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *